У «Дії» з’являються платні функції: кого торкнуться зміни з 1 червня

Державний цифровий сервіс «Дія», який став символом диджиталізації України, переходить на новий етап розвитку — монетизацію частини своїх функцій. Уже з 1 червня 2025 року користувачі та партнери стикнуться з першим платним інструментом у додатку. Це — лише початок: у перспективі платними стануть іще два сервіси. Пише today.ua

Шеринг документів для банків — перший у списку

Першою послугою, яка втрачає статус безкоштовної, стане шеринг документів для банків. Йдеться про функцію, яка дозволяє українцям надсилати копії цифрових документів безпосередньо з додатку до фінансових установ.

🔹 Для користувачів один документ можна буде надіслати безкоштовно,
🔹 За мультишеринг (відправку кількох документів одночасно) — доведеться заплатити.
🔹 Банки та установи, які хочуть отримати доступ до цього сервісу, заплатять:
– 21 617 грн — разове підключення до системи
– 9,8 грн — за кожну операцію

Такі зміни вже офіційно підтверджено в коментарі Олексія Вовка, керівника проєкту впровадження «Дії», для Forbes Ukraine.

Чому це важливо?

Шеринг — одна з найпопулярніших функцій у додатку. За словами Вовка, щомісячно відбувається понад 1,3 млн операцій. У такий спосіб українці передають свої документи до банків, страхових компаній, мобільних операторів, сервісів таксі, електронного документообігу тощо. Високий попит і потенційна комерційна цінність стали аргументом для введення плати.

Хто заплатить наступним?

У планах — монетизація ще двох важливих сервісів:

  1. «Дія.Підпис» — інструмент цифрового підпису, що дозволяє підписувати документи онлайн. Наразі особливо цінний для бізнесу та юридичних осіб.
  2. Diia.OAuth — сервіс для електронної ідентифікації, який дає змогу компаніям перевіряти користувачів через «Дію». Такий функціонал широко використовується у фінтехі, мобільному зв’язку та логістиці.

Очікується, що йдеться про плату з боку компаній-партнерів, а не звичайних користувачів.

Що лишається безкоштовним?

Попри монетизацію окремих послуг, більшість функцій у «Дії» залишаються безкоштовними для громадян. Це стосується зберігання цифрових документів, замовлення довідок, реєстрації ФОП, оформлення субсидій, допомоги тощо. Крім того, команда Мінцифри неодноразово заявляла, що базовий доступ до державних сервісів не стане комерційним.

Платна «Дія»: що це змінює?

Монетизація не означає згортання сервісу — навпаки, це крок до довгострокової фінансової стійкості платформи. У реальності, де цифрові сервіси вимагають постійного оновлення та кіберзахисту, стабільне фінансування — критично важливе.

«Дія» стає інфраструктурою, а не просто додатком. І як будь-яка надійна інфраструктура, вона вимагає інвестицій. Відтепер — частково і з боку бізнесу.

Джерело інформації та фото: today.ua